• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
«Долина нарцисів» – одне із 7 чудес України
опубліковано: 03.05.2017р. о 07:40, автор: Рахівська міська рада

Назва “Долина нарцисів” закріпилась за болотистою місциною в околицях Хуста наприкінці 70-х років ХХ століття. Ми могли б ніколи не побачити «Долини нарцисів», якби не відомий ужгородський ботанік — професор Василь Комендар, завдяки якому долину було збережено до наших часів. Саме він не допустив розширення орних земель на цю територію.

«Долину нарцисів» внесено до переліку 7 природних чудес України. Десятки і десятки тисяч туристів щорічно приїжджають помилуватися небаченою природною дивовижею.
Дивує те, що при нарцис здебільшого зростає в горах на висотах 1000-1500м, а тут, біля Хуста, висота всього 180м над рівнем моря та інший клімат(середньорічна температура +8,5°С та 850 мм річних опадів). Але, на рівнинах Закарпаття, Хуст не є єдиним місцем, де трапляється Нарцис поетичний, “його мініатюрні долини” відомі з околиць селища Буштин (Тячівський район) та села Залужжя (Мукачівський район).
«Долина нарцисів» — столиця закарпатського лозоплетіння. Отут можна задовольнити найрізноманітніші забаганки щодо плетених виробів. Очі розбігаються – продають, здається, усе, що тільки можна сплести з лози.
 Легенди Долини нарцисів
Колись грецький Нарцис блукав цими краями і задивився в потічок Хустець серед мальовничої долини. Вода була чиста і прозора. Він побачив себе в ній, як у дзеркалі, закохався і залишився тут назавжди.
Також кажуть, коли ординці захопили замок, то місцеві жителі набивали їх подушки нарцисовими квітами, ніби на знак покори і пошани. Але нарцис — квітка отруйна і, хто засне на такій подушці, — більше не прокинеться.
За іншою легендою, колись у сиву давнину в Хустському замку жили князь, княгиня та їхня красуня-донька Руся. На околиці міста проводив життя гончар Іванко. На день Русиного повноліття до замку прийшло багато сановитих візитерів та городян з дорогими гостинцями. Іванкові кортіло теж зробити подарунок — це була дивна ваза, на якій, наче живі, мерехтіли квіти граціозного білого нарциса. У цю мить Іванко та Руся закохались одне в одного. Після того вони стали крадькома зустрічатися у мальовничій долині. Та одного разу князь довідався і так ошаленів, що схопив Іванкову вазу і жбурнув з княжої гори. Ваза розбилася об скелю та розсипалась по долині дрібним дощем. Коли зійшло сонце, то всі побачили, що придолинок вкритий біло-зеленим нарцисовим килимом

 Поради незнайомцю

Існує багато легенд про «Долину Нарцисів»,одна з розповідає, що колись у сиву прадавнину у Хусті в замку жили князь, княгиня та їхня красуня-донька Руся. На околиці міста проводив життя гончар Іванко. На день Русиного повноліття до замку прийшло багато сановитих візитерів та городян з дорогими гостинцями. Іванкові кортіло теж зробити подарунок — це була дивна ваза, на якій, наче живі, мерехтіли квіти граціозного білого нарциса. У цю мить Іванко та Руся закохались одне в одного. Після того вони стали крадькома зустрічатися у мальовничій долині. Та одного разу князь довідався і так ошаленів, що схопив Іванкову вазу і жбурнув з княжої гори. Ваза розбилася об скелину та розсипалась по долині дрібним дощем. Коли зійшло сонце, то всі побачили, що придолинок вкритий біло-зеленим нарцисовим килимом. Існує і інша легенда ,що саме у дзеркальних водах річки Хустець грецький бог Нарцис побачив своє відображення. Закохався, помер на березі від туги.
Відвідати «Долину Нарцисів» можна на початку травня ,коли і триває масове квітування. Найперше, чим вас вразить « Долина нарцисів» – це запахом. Дальше вас радуватимуть,майже безкінечна кількість квітів. Варто зазначити,що вхід у заповітник є платним. Вхід становить 5 гривень,а якщо ви хочите отримати грамоту почесного гостя і підтримати долину матеріально то потрібно буде віддати більше ніж 10 гривень. Також,кожного відвідувача, який зірве бодай 1 квітку, оштрафують!Штраф становить одна квітка – 12 гривень .Не забувайте – це заповідник!
 Долина нарцисів. Як добратися?
Для початку вам потрібно буде добратись до Мукачева.
Поїзд №81 Київ-Ужгород, до Мукачевого. Відправлення з «Київ-Пасажирського» о 18:12. Прибуття о 9:49.
Поїзд №82 Ужгород-Київ, з Мукачевого. Прибуття поїзда до Мукачевого о 17:46; відправлення о 17:54. Прибуття до Києва о 9:50.
З Мукачевого до Хуста можна доїхати маршруткою або автобусом. Краще скористатися першим засобом, оскільки маршрутки відходять саме з залізничного вокзалу. З Хуста до Долини нарцисів можна дійти й пішки — приблизно п’ять кілометрів від майдану Незалежності. Повернутися до Хуста можна на будь-якому екскурсійному автобусі — вони, як правило, не відмовляють.
 Стежками.com