• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
ЩЕДРИЙ ВЕЧІР, ДОБРИЙ ВЕЧІР, ДОБРИМ ЛЮДЯМ НА ЗДОРОВ’Я!
опубліковано: 15.01.2019р. о 11:18, автор: Рахівська міська рада

Традиція щедрування в Україні тягнеться із давніх часів. Втім, відколи саме – етнографи у відповіді не сходяться. Новорічна пісенність в Україні вважається однією з найменш вивчених. Відома лише приуроченість щедрівок до обряду святкування Нового року за старим стилем. Їх співають після заходу сонця з 13 на 14 січня.

Родина в цей день готується до Щедрого вечора. За традицією, господар прибирає обійстя, а господиня готує вечерю. Цього вечора пекли млинці, пироги та вареники, щоб ними пригостити щедрувальників та посівальників.

Щедрівники зазвичай ходять по оселях гуртом. Крім пісень вони обов’язково зустрічають господарів побажаннями, посіваннями та жартівливими сценками.

На наступний день після щедрого вечора – посівання. Посівальники беруть зерно у рукавицю або в торбину, спочатку йдуть до хрещених батьків, інших родичів і близьких, а зайшовши до хати, вітають з Новим роком, а потім – від хати до хати, віншуючи господарів «на многая літ, на благая літ, ці святка скінчити й ще кращих діждати».

Народні традиції сивої давнини живуть і сьогодні, і в першу чергу – завдяки професійним та аматорським колективам, які в новорічно-різдвяний період тішать господарів осель та трудові колективи громади різдвяними колядками та новорічними щедрівками, таким чином зберігаючи та передаючи наступним поколінням обряди свого народу.

Одним з таких колективів є самодіяльний хор вчителів ЗОШ №1 міста Рахова, які сформували яскраву групу щедрувальниць і в День Святого Василя – Новий рік за старим стилем – ходять «від хати до хати  Новий рік стрічати» і несуть побажання добра та щастя в Новому році з родини в родину, з колективу в колектив, щороку збагачуючи репертуар новими щедрівками в оригінальному виконанні.

В сьогоднішньому складі хор діє з 2013 року під керівництвом завуча початкових класів Матічин Оксани Юріївни. Всього до самодіяльного колективу входять 12 педагогів різних спрямувань, які об’єднані однією ідеєю – зберігати та примножувати народні традиції, популяризвути їх серед громади та тішити мешканців міста своїми барвистими виступами й неповторними народними костюмами.

Завітали колядниці-щедрівниці й до колективу Рахівської міської ради. Вже котрий рік поспіль вони є першими гостями в Новому році – нашим добрим талісманом. Дякуємо за яскравий виступ і позитивні емоції , чекаємо наступного року!