• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
ЦНАП РАХІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ІНФОРМУЄ: ОСОБЛИВОСТІ ЗНЯТТЯ ОСОБИ З РЕЄСТРАЦІЇ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ
опубліковано: 30.01.2019р. о 11:44, автор: Рахівська міська рада

Актуальним на цей час є питання, як зняти з реєстрації особу, яка зареєстрована у житловому приміщенні (будинку або квартирі), власником якого ви є.

Зняття з місця реєстрації відбувається двома шляхами – позасудовим та судовим.

Найлегший та найшвидший шлях – за добровільною згодою особи на зняття її з реєстрації місця проживання у вашому житловому приміщенні. В такому разі особа повинна подати заяву до виконавчого органу сільської, селищної або міської ради за місцезнаходженням житлового приміщення, або до центру надання адміністративних послуг за місцезнаходженням житлового приміщення, в якому зареєстрована особа. За надання послуги щодо зняття з реєстрації місця проживання необхідно сплатити адміністративний збір.

Якщо особа не може самостійно подати заяву, від її імені такі дії може здійснити представник за довіреністю. В день подання особою або її представником заяви та всіх необхідних документів, орган реєстрації приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи та вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у паспорт (або інший документ, який посвідчує особу громадянина).

Слід зазначити, що за заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання. В такому випадку особі необхідно звернутись до органу реєстрації за місцезнаходженням житлового приміщення, в якому особа бажає зареєструватися. Адміністративний збір сплачується за одну послугу (а не окремо за зняття з реєстрації місця проживання та реєстрацію місця проживання в іншому житловому приміщенні).

Інший шлях вирішення питання зняття особи з реєстрації – судовий. Можливість позбавлення особи права на користування житловим приміщенням та зняття з реєстрації в судовому порядку залежить від того, чи належить така особа до членів сім’ї власника житлового приміщення.

Ситуація 1. Особа, яку власник майна бажає позбавити права користування житловим приміщенням (зняти з реєстрації) є членом його сім’ї.

Відповідно до норм Житлового кодексу України, до членів сім’ї власника житлового приміщення належать:

1.Чоловік або дружина власника, їх діти та батьки.

2.Членами сім’ї власника жилого приміщення може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно  проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Таку особу може бути позбавлено права на користування житловим приміщенням у випадку, коли вона не проживає у цьому житловому приміщенні без поважних причин понад одного року, якщо інше не встановлено домовленістю із власником житлового приміщення.

В такому разі власник житлового приміщення після спливу 1 року (якщо житлове приміщення знаходиться у приватній власності) або 6 місяців (якщо житлове приміщення знаходиться у комунальній або державній власності) з моменту припинення проживання члена його сім’ї у цьому житловому приміщенні, має право звернутись до суду з позовом про визнання особи такою, що втратила право на користування житловим  приміщенням та зняття з реєстрації.

Однак, суд в кожному конкретному випадку на власний розсуд встановлює наявність або відсутність поважності причин припинення користування приміщенням у особи, яка не проживала у житловому приміщенні понад встановленого строку.

Важливо зазначити, що припинення сімейних відносин та розірвання шлюбу не позбавляє права користування житлом і не є підставою для зняття з реєстрації місця проживання.

Для того щоб підтвердити факт відсутності члена сім’ї необхідно отримати акт про непроживання особи за місцем реєстрації. Таких актів повинно бути не менше 3-х протягом 6 місяців.

Зібравши всі документи необхідно звернутись до суду за місцем знаходження житлового приміщення з позовом про:

  • визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщення та зняття з місця реєстрації, або;
  • позбавлення права власності на житлове приміщення, або;
  • визнання особи безвісно відсутньою, або;
  • оголошення фізичної особи померлою.

Позовна заява про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням/позбавлення особи права користування жилим приміщенням та зняття з реєстрації подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за місцезнаходження жилого приміщення.

Під час звернення до суду сплачується судовий збір за позов немайнового характеру, який складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ситуація 2. Особа, яку власник житла бажає позбавити права на користування житловим приміщенням, не є членом його сім’ї.

Власник має право вимагати від осіб, які не є членами його сім’ї, а також не відносяться до кола осіб, які постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство, усунення порушень свого права власності у будь-який час.

В такому разі власник житлового приміщення в будь-який час може звернутись до суду з позовом про визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням та зняття з реєстрації.

Після набрання судового рішення законної сили, власнику житлового приміщення необхідно звернутись з рішенням суду та заявою про зняття з реєстрації місця проживання особи до органів реєстрації: до виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, за місцезнаходженням житлового приміщення, або до центру надання адміністративних послуг за місцезнаходженням житлового приміщення, в якому зареєстрована особа.

Юлія БУРЯК,
Начальник ЦНАП Рахівської міської ради