• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
Як оформити догляд за інвалідом I групи або за особою, яка досягла 80-річного віку
опубліковано: 26.04.2017р. о 07:45, автор: Рахівська міська рада

На сьогодні законодавство України передбачає здійснення постійного догляду з відповідними соціальними виплатами за такими категоріями осіб, що потребують догляду: за інвалідами I групи та перестарілими, які досягли 80-річног віку; за дітьми-інвалідами віком до 18 років; за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії медичного закладу потребують постійного стороннього догляду; та за іншими громадянами похилого віку, інвалідами, дітьми-інвалідами та хворими, які за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, яким необхідні соціальні послуги.

Оформлення догляду за інвалідом I групи або за особою, яка досягла 80-річного віку

Догляд за інвалідом I групи або за особою, яка досягла 80-річного віку, передбачає отримання відповідної компенсації, що призначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 832’’Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян’’ і виплачується у грошовій формі непрацюючим працездатним особам, які здійснюють догляд за інвалідом I групи або особою, яка досягла 80-річного віку.

Для призначення компенсації непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за інвалідом I групи або особою, яка досягла 80-річного віку, подають в місцеві органи з питань соціального захисту населення  заяву, форма якої затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 22 лютого 2012 року № 96’’Про затвердження форми Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг. Крім того, до заяви додаються: паспорт або документ, що посвідчує особу одержувача компенсації; довідка про перебування на обліку в органах Пенсійного фонду України або органах соціального захисту населення- для особи, за якою здійснюють догляд; паспорт або документ, що посвідчує особу, за якою здійснюється догляд; документ, який підтверджує, що особа не працює: трудова книжка та довідка за відсутності трудової книжки – заява особи із зазначенням причини відсутності трудової книжки; витяг з акту огляду медико-соціальної експертної комісії(МСЕК) (для осіб, визнаних інвалідами I групи)- для особи, за якою здійснюється догляд.

Зауважуємо, що розмір щомісячної компенсації без урахуванням індексації становить 4,80 грн.

Згідно ст. 24 Закону України ,,Про загально обов’язкове державне пенсійне страхування’’ страховий стаж- період (строк), упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачує внески сумою не менш ніж мінімальний страховий внесок. У ст.11 цього закону зазначено, що загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, непрацюючі працездатні особи, які доглядають за інвалідом I групи або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи одержують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства. При зарахуванні до страхового стажу період догляду за інвалідом I групи та престарілим до управління Пенсійного фонду України надається довідка управління соціального захисту населення, яка підтверджує отримання щомісячної компенсаційної виплати за яку сплачені страхові внески.

Станом на 01 квітня 2017 р. в управлінні соціального захисту населення Рахівської РДА перебувають на обліку, як одержувачі компенсації по догляду за інвалідом I групи та особою яка досягла 80-річного віку 997 осіб. По здійсненому моніторингу за наданням догляду відповідним особам за 2016 р. було припинено компенсацію 81 особі, які одночасно працювали без укладення трудової угоди  за межами області, району і порушували чинне законодавство.

Управління соціального захисту населення Рахівської РДА