• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
Як призначатимуть пенсії по-новому
опубліковано: 26.11.2017р. о 16:59, автор: Рахівська міська рада

З набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі – Закон 2148) відбулися зміни в системі пенсійного забезпечення, зокрема і призначення та нарахування пенсій.Фахівці Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області надали роз’яснення щодо основних нововведень в пенсійному забезпеченні.

– Що таке страховий стаж, який застосовується для призначення пенсії?

– Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню згідно із Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закону 1058) і за який сплачено страхові внески. Він є основою для розрахунку розміру пенсії. Окрім того, до страхового стажу додатково враховуються навчання у вищих навчальних закладах за денною формою навчання (до 01.01.2004 року), строкова військова служба, періоди догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку, за особами, що потребують стороннього догляду, та інвалідами І групи тощо.

Але якщо із заробітної плати працівника не сплачувались страхові внески (єдиний внесок) до Пенсійного фонду, то при визначенні права на пенсію та  розрахунку розміру пенсії ці періоди не будуть враховані.

– Яким має бути мінімальний страховий стаж для осіб, що виходять на пенсію до 1 січня 2018 року і після цієї дати. І чи відрізнятиметься він для чоловіків і жінок?

– До 31 грудня 2017 року для отримання пенсії за віком необхідно мати 15 років страхового стажу. З 1 січня 2018 року право на пенсію матимуть особи, котрі досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058 (для чоловіків – 60 років, для жінок – враховуючи градацію по віку для тих, що народились до 1 квітня 1961 року), та мають стаж 25 років. Кожного наступного року до розміру страхового стажу додаватиметься один рік (2019 рік – 26 років, 2020-ий – 27 років і т. д.), і в 2028 році, аби отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років страхового стажу.

Ті, у кого не буде необхідного страхового стажу, матимуть право обрати: допрацювати необхідну кількість років або придбати необхідний страховий стаж.

Якщо особа, досягнувши пенсійного віку, починаючи з 1 січня 2019 року, не матиме необхідних 25 років страхового стажу (із подальшим щорічним зростанням необхідного страхового стажу), вона зможе вийти на пенсію у 63 роки.

Якщо ж така особа матиме 15 років страхового стажу, вона зможе вийти на пенсію в 65 років.

У випадку відсутності 15 років страхового (загального) стажу, органами соціального захисту призначатиметься такій особі державна соціальна допомога після досягнення нею 65 років.

Для отримання мінімального розміру пенсії за віком жінкам необхідно мати 30 років страхового стажу, а чоловікам – 35. За кожен додатковий рік пенсія за віком збільшується на 1%.  При цьому наявний у особи понаднормативний стаж не обмежується.

 – Чи зараховуються у страховий стаж періоди навчання у вищому навчальному закладі, служби в армії, відпустки по догляду за дитиною?

– З 1 січня 2004 року період навчання у вищих навчальних закладах не зараховується у страховий стаж. При цьому особи, які навчаються у вищих навчальних закладах з денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі, можуть укладати договори добровільного страхування.

Змін щодо зарахування до страхового стажу періодів проходження строкової служби в армії та періодів перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку не відбулося – вони зараховуються, як і раніше, у страховий стаж. Однак з 1 січня 2018 року до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії зараховуватиметься перебування у відпустці по догляду за дитиною до 6-річного віку до 1 січня 2005 року – початку сплати страхових внесків. А також зараховуватиметься і перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року та 30 червня 2013 року включно, оскільки сплата страхових внесків (єдиного соціального внеску) почалася тільки з 1 липня 2013 року.

– Чи залишається право виходу на пенсію за вислугою років для медичних працівників та освітян?

– Педагоги і медичні працівники, які на 1 квітня 2015 року мають спецстажу 25 років чи на 31 грудня 2015 року – 25 років 6 місяців, мають право вийти на пенсію за вислугою років незалежно від віку.

Разом з тим, пенсія за вислугу років призначатиметься за зверненням особи, яка  на день набрання чинності Закону 2148 має вислугу років та спецстаж 26 років і 6 місяців при наявності віку передбаченого ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Але при цьому є умова – особа повинна звільнитися з роботи за спеціальністю, яка дає їй право на пенсію за вислугу років.

– Чи збережено виплату грошової допомоги медичним та педагогічним працівникам, в тому числі і працівникам дошкільних навчальних закладів?

– Так, таку норму збережено. Пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону 1058 передбачено виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій особи станом на день її призначення.

Таку грошову допомогу виплачують, зокрема, якщо на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058 (для чоловіків – 60 років, для жінок – враховуючи градацію по віку для тих, що народились до 1 квітня 1961 року і мають право виходити на пенсію раніше), особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» – «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та раніше їй не призначалась інша пенсія (до прикладу, пенсія по інвалідності чи за вислугу років).

– Хто має право дострокового виходу на пенсію?

– Право на призначення дострокової пенсії за віком, як і раніше, мають:

1) особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики – після досягнення чоловіками 45 років, жінками – 40 років і за наявності страхового стажу не менше як 20 років у чоловіків і не менш як 15 років у жінок;

2) особи з інвалідністю по зору I групи – сліпі та особи з інвалідністю з дитинства I групи – після досягнення чоловіками 50 років, жінками 40 років і за наявності страхового стажу не менш як 15 років у чоловіків і не менш як 10 років у жінок;

3) жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, – після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснював батько, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менш як 20 років;

4) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення,

дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) в період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення,

особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6,

особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 і 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,

особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6,

особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов’язаних, – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше як 25 років у чоловіків і не менше як 20 років у жінок.

 – Які зміни відбулися в призначенні пенсії для громадян, котрі доглядають за непрацездатними особами?

 – У статті 11 Закону 1058 внесено зміни щодо категорії осіб, за якими здійснюється догляд: замість осіб, які досягли 80-річного віку, внесено категорію осіб, які досягли пенсійного віку та за висновком медичного закладу потребують постійного стороннього догляду. Отже, громадянам, які здійснюють догляд за зазначеними вище особами та отримають допомогу відповідно до законодавства, цей період зараховується до страхового стажу.

– Як призначаються пенсії держслужбовцям і посадовим особам місцевого самоврядування?

– Законом № 2148 встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Із 1 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» (далі – Закон 889), яким передбачено, що згідно зі статтею 90 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону 1058. Розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 889 передбачено право на призначення пенсії державного службовця особам:

– які на день набуття чинності Закону 889, тобто на 1 травня 2016 року, займали посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад держслужбовців;

– які на день набуття чинності Закону 889 мали не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад держслужбовців.

– Чи може пенсіонер – колишній держслужбовець – перевестися зі спецпенсії на звичайну пенсію, якщо це йому матеріально вигідніше?

– Такі пенсіонери мають право вибирати, за яким законом їм вигідніше отримувати пенсію. При цьому органи Пенсійного фонду з 1 жовтня ц. р. провели аналіз всіх пенсійних справ пенсіонерів, які отримували спецпенсії,  та автоматично, в разі доцільності отримання пенсії на загальних умовах, таким громадянам проведено перерахунок.

При цьому в будь-який час такі особи зможуть звернутися до органів Пенсійного фонду для поновлення їх пенсії за спецзаконом із встановленням розміру пенсії, отримуваного раніше. Таке переведення здійснюватиметься з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому від них надійшла відповідна заява.

Якщо після призначення пенсії пенсіонер продовжував працювати, йому доцільно звернутися за перерахунком пенсії до територіального органу Пенсійного фонду, в якому пенсіонеру проводиться пенсійна виплата.

– Як призначається пенсія чоловікам, котрі працюють на державній службі та досягли пенсійного віку?

– Такі чоловіки мають право на призначення пенсії на загальних умовах і продовжувати працювати, отримуючи і заробітну плату, і пенсію в повному обсязі. Після досягнення 62-річного віку вони мають право вибору між спецпенсією чи пенсією на загальних підставах.

– Що змінилось у призначенні і нарахуванні пенсій науковим і науково-технічним працівникам?

– Законом № 2148 встановлено, що пенсійне забезпечення наукових і науково-технічних працівників здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Цю категорію пенсіонерів так само, як і всіх отримувачів спецпенсій, також у разі доцільності переведено на пенсії на загальних підставах.

– Чи відбулися зміни у призначенні пенсій за особливі заслуги?

– Законом № 2148 внесено зміни до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі – Закон 1767), згідно з якими, починаючи з 11 жовтня 2017 року, пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються територіальними органами Пенсійного фонду України.

Для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною особою подається до територіального управління Пенсійного фонду України заява про встановлення пенсії з необхідними документами.

Рішення про встановлення (перерахунок, відмову) пенсії за особливі заслуги перед Україною по всіх заявах, поданих після 11.10.2017, приймаються територіальними управліннями Пенсійного фонду України, в тому числі щодо осіб, зазначених у пунктах 2, 6-8 статті 1 Закону 1767.

Законом 2148 змінено строки встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною:

– з дня звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги перед Україною з усіма необхідними документами (але не раніше дати призначення особі пенсії та набуття чинності Закону 2148);

– дня набуття права на пенсію за особливі заслуги перед Україною, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права (не раніше дати призначення особі пенсії та набуття чинності Закону 2148).

– Які зміни у призначенні пенсій по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»?

– Право на пенсію по втраті годувальника за цим Законом мають вихованці,  учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони), стажисти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), – до закінчення навчальних закладів, але не більш як до досягнення ними 23 років. Діти-сироти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

– Що змінилось для жінок, котрі вийшли на пенсію достроково – при досягненні 55-річного віку?

– До 1 січня 2015 року згідно із Законом 1058 право на достроковий вихід на пенсію мали жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності не менше 30 років страхового стажу та за умови звільнення з роботи. В цьому випадку розмір їхньої пенсії зменшувався за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Передбачалось, зменшення розміру пенсії залишатиметься пенсіонерці пожиттєво (крім випадків, коли жінка відмовлялася від отримання дострокової пенсії та продовжувала працювати).

Законом 2148 цю норму змінено: з 1 жовтня ц. р. зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом періоду до досягнення віку, в якому жінка мала б право виходу на пенсію, з додаванням кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення цього періоду.

При цьому з 1 жовтня ц. р. розмір таких пенсій не може бути меншим, ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (якщо раніше мінімальний розмір такої пенсії становив 949 гривень, то зараз – 1452 гривні).

– Чи поновлено норму про достроковий вихід на пенсію за скороченням штату, за станом здоровя та для жінок, що досягли 55 років та мають стаж 30 років?

– На жаль, на сьогодні ця норма новим Законом не передбачена.

Але звертаємо увагу на те, що, починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу пенсія за віком призначатиметься незалежно від віку.

 Чи можна докупити необхідний страховий стаж? Як і де можна укласти такий договір добровільного страхування?

– Так, необхідну кількість років можна докупити. На сьогодні 1 місяць страхового стажу коштує 704 гривні (тобто 22% від мінімальної заробітної плати 3200 гривень), або 8448 грн. за один рік страхового стажу. З наступного року ця сума збільшиться удвічі.

Органи Пенсійного фонду визначають для людини період, який не врахований для обчислення пенсії, а вже окремий договір про добровільну участь особа укладає в органах фіскальної служби.

– Чи проводитиметься перерахунок пенсій за стаж, відпрацьований після призначення пенсії?

– Так, норму щодо проведення перерахунку пенсій по стажу роботи та заробітку за зверненням особи збережено. Починаючи з 1 квітня наступного року органами Пенсійного фонду щорічно, без звернення пенсіонера, проводитиметься перерахунок пенсій тим особам, котрі на 1 березня року, в якому проводитиметься такий перерахунок, набули це право.

– Чи виплачуватиметься державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату?

– Згідно з пунктом 5 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 2148 у період із 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (для жінок 58 років 6 місяців, або 59 років, або 59 років 6 місяців), але не набули страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за умови наявності в них не менш як 15 років страхового стажу призначатимуть тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі – тимчасова допомога).

Таку тимчасову допомогу призначатимуть органи соціального захисту населення і виплачуватимуть до досягнення особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії. Тимчасову допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначатимуть з урахуванням її майнового стану і середньомісячного сукупного доходу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

– Чи необхідно звертатися за переведенням з пенсії по інвалідності особам з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання на пенсію по інвалідності відповідно до Закону 1058?

– Раніше призначені пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», перераховуються за нормами Закону 1058 за умови наявності у особи з інвалідністю страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше. Зазначений перерахунок проводиться з 01 жовтня 2017 року автоматично, без звернення особи до органів Пенсійного фонду України.

У разі, якщо у матеріалах пенсійної справи відсутній необхідний страховий стаж, наприклад, за період роботи після призначення пенсії по інвалідності, особа з інвалідністю може надати додаткові документи про стаж та заробітну плату. При цьому перерахунок пенсії буде проведено зі строків, визначених статтею 45 Закону 1058.

 

Тячівське об’єднане управління

Пенсійного фонду України

Закарпатської області