• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
Скільки ж всього центрів Європи?
опубліковано: 23.02.2017р. о 12:59, автор: Рахівська міська рада

На Рахівщині, а саме у селі Ділове розташований географічний центр Європи. Жителі краю пишаються цим і радо розповідають туристам, що у Рахівському районі вони можуть побачити центр Європи. Це родзинка і гордість Рахівщини та України загалом.

Ще у 1885–1887 роках географи з Імператорсько-Королівського військово-географічного інституту у Відні (тоді Австро-Угорщина) проводили геодезичні дослідження на території сучасної Закарпатської області для планованої будови залізниці між Раховом і Сиготом.
Після ретельного вивчення місцевості вони встановили на терені двометровий кам’яний знак у Діловому з написом у перекладі з латини: «Це постійне, точне вічне місце, визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот у 1887 році».
У 1977 поруч із цим знаком встановили стелу з написом, який повідомляв, що саме тут лежить географічний центр Європи (хоч про це у латинському написі 1887 року не йшлося).
Утім на центр Європи претендує ще декілька країн, а саме: Литва, Естонія, Угорщина, Білорусь, Польща та Словаччина. Ми розповімо вам про них.
Литва
Французький Національний Інститут при обчисленні центру мас геометричної фігури Європи у 1989 року виявив її центр у точці з координатами 54°54′ пн. ш. 25°19′ сх. д. Це село Пурнушкес за 25 км на північ від Вільнюса.
Книга рекордів Гіннеса визнає Bernotai (26 км на північ від Вільнюса) як «офіційний» географічний центр Європи, про що уряд Литви має сертифікат Французької академії наук. Але це не заперечує інших обчислень, залежно від методології, використаної при прийнятті рішення.

Угорщина
Коли литовці вже зарезервували місце для майбутнього “Парку Європи” в 1992 році, новий центр знайшли угорці. Ґрунтуючись на топографічних даних, Угорщина оголосила, що геометричний центр Європи розташований у селі Тайа. Село розташоване в відомому виноробному регіоні Токай-Хедьялья.
Тепер на карті туристичних маршрутів, крім місцевих виноробів, з’явився новий об’єкт. Як і годиться справжньому центру Європи, у 2000 році в центрі Тайі були встановлені пам’ятний знак і дошка.

Білорусь
Білоруські вчені знайшли новий центр у 2003 році. При їх розрахунку до території Європи були включені всі землі від Великобританії і Ірландії до Уральського хребта, від Шпіцбергена до Криту. За білоруською версією, центр Європи опинився біля озера Шо в Глубоцькому районі.
Але через чотири роки пам’ятник центру Європи встановили за 50 км від Шо в Полоцьку. Тоді білоруські вчені-геодезисти на підставі нових, уточнених підрахунків заявили, що центр Європи розташований у самому древньому місті Білорусі.

Польща
У 1775 році Шимон Антоній Собекрайський, астролог і картограф короля Речі Посполитої Станіслава Августа Понятовського, спробував обчислити географічний центр Європи і дійшов до висновку, що він міститься на ринковій площі містечка Суховоля на західному краю Великого князівства Литовського.

Словаччина

У 1815 році Словаччина оголосила про те, що знайшли центр біля шахтарської села Кремніца у селі Крагуле. Місцеві вчені визначили, що центральна точка Європи – пагорб, який лежить на лінії вододілу басейнів Балтійського і Чорного морів.
Однак метод, за яким визначалася координата, невідомий. Єдині відомості про обчислення центру Європи містяться на меморіальній дошці біля церкви Яна Хрестителя на вершині пагорба.

Олександра Будлянська