• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
Аліменти – важливо!
опубліковано: 13.12.2017р. о 13:55, автор: Рахівська міська рада

Проблема несплати аліментів несумлінними батьками не нова, однак її вирішення стало одним із пріоритетом у 2017 р.

За підрахунком Рахівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції на даний час на виконанні перебувають 981 судових рішень про стягнення аліментів за якими 1740 дітей потребують їх сплати. З них близько 30 % судових рішень, за якими боржники допустили заборгованість та ухиляються від сплати аліментів.

Через ряд об’єктивних та суб’єктивних причин, контроль за сплатою аліментів та вжиття заходів по відношенню до осіб, які ухиляються від їх сплати, раніше здійснювався по «залишковому принципу».

Найбільшою проблемою у цьому питанні була безвихідна ситуація, коли змусити платити аліменти одного з батьків не було законних шляхів через відсутність у нього офіційних доходів або майна, на яке можна було б звернути стягнення в рахунок сплати аліментів. Непоодинокі випадки, коли аліменти не сплачувалися роками, а заборгованість по сплаті аліментів сягала понад 50 тисяч гривень. При цьому, боржник безкарно продовжував їздити за кордон, мав у користуванні за дорученням транспортний засіб, мав доступ до інших благ, або продовжував просто жити сьогоднішнім днем за принципом: «що заробив, то й пропив…» Для таких горе-батьків основним виправданням була відсутність роботи, а отже неможливість сплачувати аліменти.

Кардинально виправити ситуацію можна було лише шляхом прийняття жорстких та ефективних заходів на законодавчому рівні.

Міністерство юстиції України, яке є ініціатором змін до діючого законодавства, правильно та своєчасно оцінило ситуацію, яка склалася в Україні  із виконанням судових рішень про стягнення аліментів.

І як наслідок – у 2017 році Міністерство юстиції домоглося прийняття  революційних рішень у цій сфері, що стало черговим важливим кроком у реалізації реформ та новацій, що впроваджуються Міністерством.

Зміни які прийняті Верховною Радою України до нормативно – правових актів, покликані спонукати осіб, які зобов’язані за судовим рішенням сплачувати аліменти, відповідально та безумовно виконувати свої обов’язки по відношенню до своїх неповнолітніх дітей.

Так, першим кроком стало ухвалення 17 травня 2017 року Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо покращення захисту права дитини на належне утримання».

Вперше у Сімейному кодексі України закріплено, що аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Раніше йшлося про те, що аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються. Крім того, новим законом встановлюється, що той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.

Цим же законом, нарешті встановлено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (раніше був 30%). На даний час мінімальний розмір аліментів на одну дитину(для дітей старше 6 років) становить 930 грн. Для порівняння, за раніше діючим законом становив би 558 грн..

Наступним дієвим кроком у цьому напрямку було ухвалення 16 листопада Верховною Радою України законопроекту № 7277 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів”.

З метою вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості із сплати аліментів цим законом запроваджено:

1) спрощення порядку встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника – за межі України (покладено обов’язок на виконавця встановлювати тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів без звернення до суду);

2) впровадження нових засобів примусового виконання рішень, які можуть вживатися тільки до боржника, в якого наявна заборгованість зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців:

  • тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобом,
  • тимчасове обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та іншими видами зброї;
  • тимчасове обмеження боржника у праві полювання;

3)  адміністративне стягнення у вигляді соціальних робіт, які полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення пов’язане із ухиленням від сплати аліментів, у вільний від роботи чи навчання час оплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначатимуть органи місцевого самоврядування;

4)  звільнення від сплати судового збору заявників у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів;

5) питання тимчасового виїзду дитини за межі України на строк, що перевищує один місяць, самостійно вирішує той з батьків, з яким рішенням суду визначено місце проживання дитини, у випадку наявності заборгованості зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Отже, після набуття чинності вищезазначених законодавчих актів, особи які допустили заборгованість по сплаті аліментів, у законний спосіб будуть позбавлені суттєвих благ та можливостей, а також понесуть справедливе покарання за забуті або зневажені батьківські обов’язки.

Начальник Рахівського РВ ДВС ГТУЮ

у Закарпатській області

Тулайдан Д.Д.