• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
Географічний центр Європи
Рахівська міська рада

rakhiv-tsentr-evropy-stelaІсторія свідчить, що в 1885-1887 роках у Верхньотисянській улоговині (Закарпаття тоді перебувало в складі Австро-Угорщини) проводилося вивчення місцевості з метою будівництва залізниці “Рахів-Сигет”, У процесі виміру інженери з’ясували, що в десь у цій місцевості може перебувати географічний центр Європи. Для точного встановлення сюди було запрошено вчених з Відня, вони після ретельної перевірки й визначили місцезнаходження центра Європи.
В 1887 році був установлений двометровий геодезичний знак, виготовлений з високоякісного бетону. Знак має форму зрізаної чотиригранної піраміди.На прямокутному постаменті висічено латинською мовою: Locus Perennis Dilicentissime cum libella librationis quae est in Austria et Hungaria confecta cum mensura gradum meridionalium et paralleloumierum Europeum:MDCCCLXXXVII.

rakhiv-tsentr-evropy    У перекладі академіка Н.Тарасова на знаку висічене наступне:
“Постійне точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним апаратом, що виготовлений в Австрії та Угорщині, зі шкалою меридіанів і паралелей, установлений тут Центр Європи 1887.
Цей знак пережив дві світових війни і дійшов до нашого часу у своєму первинному виді, але оскільки він виглядає дуже скромно, його було вирішено доповнити ще одним знаком.
Розробку проекту доручили архітекторові-художникові С.С.Козураку. 27 травня 1977 р. біля старого знака була побудована стелла висотою 7,2 м. Паралельні лінії стелли символізують чотири сторони світу. Порожнеча між розбіжностями ліній створює враження цілісної єдності й центральності. Вісь, що проходить посередині підсилює центр композиції. На висоті 6м. 60 см. установлено кулю, що символізує планету Земля й несе технічне навантаження – з’єднує пластини роблячи стеллу стійкіше.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA     Відійшовши на кілька метрів можна побачити чудовий композиційний ансамбль: скромний двометровий обеліск – свідок минулого, семиметрова стелла – наша сучасниця, а поруч струнка сорокометрова ялиця – зелена красуня наших Карпат.
Існує багато думок, щодо географічного центра Європи, думки, що він саме на Рахівщині дотримуються академік Н.Тарасов, доктор географічних наук Т.Бакут, також саме це розташування відзначається в “Атласі сучасної й древньої географії світу” (1929р.).
Координати географічного центра Європи: 47° 56’3″ північні широти й 24° 11’30” східної довготи.