• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
ЧИСТЕ ДОВКІЛЛЯ – СПРАВА РУК КОЖНОГО З НАС
опубліковано: 08.11.2018р. о 15:00, автор: Рахівська міська рада

Наразі одна четверта частина землян живе в умовах повної або часткової заборони на поліетиленові пакети.

На даний момент це поки що найдієвіший спосіб боротьби з відходами, які переповнюють звалища, душать річки і озера, забруднюють океани і вбивають тварин.

У природньому середовищі поліетилен розкладається більше двохсот років, а пластик – майже 450 років. В той же час деякі вчені вважають, що пластик лише розпадається на шматочки, які з часом стають меншими.

Звичайні поліетиленові пакети, які всі звикли купувати в супермаркетах, магазинах і т.ін., несуть величезну шкоду екології. Справа в тому, що період розпаду поліетиленових пакетів, як уже говорилося, перевищує 100 років, тоді як час використання цього ж пакета становить не більше 30 хвилин.

При цьому, згідно з дослідженнями, в Україні на одну людину припадає понад 500 пакетів на рік, тоді як, наприклад, житель Німеччини використовує всього близько 40 пакетів на рік.

Більшість країн дійсно поступово відмовляються від використання поліетилену. Так, наприклад, до 2019 року в Європейському Союзі буде введена норма 90 пакетів на рік для однієї людини, до 2025 року норма зменшиться до 40 пакетів.

А в деяких країнах поліетилен повністю заборонений. Так, в Гонконзі пакети заборонені ще з 1992 р. Також не можна використовувати поліетиленові пакети в країнах Індокитаю. А з 1 липня ще в двох австралійських штатах набула чинності заборона на використання одноразових пластикових пакетів. Штрафи за порушення цієї норми можуть досягати 4,6 тис. доларів.

Трохи раніше, з 1 вересня минулого року заборонили поліетиленові пакети і в Бельгії. За даними ООН в світовий океан щорічно викидають 8 млн тонн пластику, а екологи побоюються, що до 2050 р. пластика там буде більше, ніж риб.

В Україні ж законопроект, який забороняв виробництво, імпорт і розповсюдження одноразових пластикових пакетів, об’ємом менше 20 літрів і товщиною – менше 0,025 мм, був розроблений у 2012 році. Однак, з тих пір нічого не змінилося.

Проте, щоб ефективно дбати про довкілля та жити не лише в прибраних домівках, але й чистому місті, є ряд простих правил, слідувати яким не так вже й важко. Ось кілька з них:

–  Намагайся не використовувати поліетиленові пакети. Купи собі кілька паперових чи тканевих і ходи з ними до магазину.

–  Купуй еко-одяг з бавовни, льону, шовку тощо. Такі речі не викликають алергії, дискомфорту та приємні на дотик. Окрім цього, вони вироблені з натуральних тканин, що потім розкладаються на звалищах у 10 разів швидше, ніж синтетичні. І носити приємно, і довкілля бережеш.

–  Використовуй енергозберігальні лампи. Вони дорожчі, проте їх треба міняти лише раз на декілька років, на відміну від звичайних ламп розжарювання. До того ж, такі лампи економлять до 90% електроенергії, а отже і витрати на її оплату.

–  Вирощуй кімнатні рослини. Живі рослини сприяють збільшенню кисню та очищують повітря у твоїй кімнаті.

–  Використовуй сірники замість запальничок. Уяви, скільки таких пластикових запальничок ти викидаєш за рік. А за все життя? Це вже кілька кілограм непереробленого пластику, який шкодить природі.

–  Здавай батарейки! Чи знаєш ти, що батарейка, безтурботно викинута у смітник, забруднює важкими металами 20 квадратних метрів землі? При контакті з вогнем, наприклад, коли батарейка потрапляє на сміттєспалювальний завод, виділяються діоксини в тисячі разів отруйніші за цианід. Щоб не забруднювати природу, в 287 магазинах Watsons встановили спеціальні бокси для збору відпрацьованих батарейок, включно в місті Рахів.

– Економ воду. Запаси прісної води на Землі становлять менше 3%, усе інше – солоні океани і засолені підземні води. Більша частина – аж 90% – запасів прісної води закуті в антарктичних льодах. Тобто для людей залишається мізер. Але ти здатен допомогти зекономити воду для наступних поколінь, лише виконуй наступні правила: вимикай воду, коли чистиш зуби, адже за кілька хвилин з крану витікає кілька літрів невикористаної тобою води, і загалом не включай сильний напір;  приймай душ, а не ванну – так ти зекономиш вдвічі більше води; щоб помити велику кількість брудного посуду, набери воду в умивальник або велику посудину – економ воду.

– Ходи пішки. Треба піти в магазин? Не сідай в авто, краще пройдися пішки!

(за матеріалами інтернет-видань)