• Для людей із порушеннями зору
 • A-
  A+
Чому евакуйовані українці – не біженці й що таке “тимчасовий захист” – пояснює юрист
опубліковано: 09.03.2022р. о 13:19, автор: Рахівська міська рада

Які документи потрібно за можливості взяти із собою, якщо зібралися евакуюватися?

 • Паспорт, український та закордонний;
 • Свідоцтва про народження та шлюб;
 • Дипломи про освіту;
 • Медичні картки;
 • Акти на землю, нерухомість, особливо якщо придбали до 2012 року;
 • Поземельна книга (для власників будинків в селах);
 • Первинні документи, електронні ключі (для підприємців). Якщо електронні ключі загубилися, варто їх скасувати.

Скільки буде діяти тимчасовий захист? 

 • Тимчасовий захист буде діяти протягом 1 року. Цей період можуть автоматично подовжити ще на шість місяців, максимум двічі. Якщо ситуація в Україні покращиться, механізм можуть достроково зупинити Європейська комісія може запропонувати Раді ЄС збільшити тривалість захисту ще на один рік.  Максимальний строк тимчасового захисту – три роки.

Що робити після перетину кордону, якщо зібралися рятуватися від війни?

 • Українці, які евакуюються через війну, зможуть отримати тимчасовий захист у європейських країнах, Йдеться у рішенні Ради ЄС. Це означає, що евакуйовані українці не мають подавати індивідуальні заяви, щоб отримати притулок. Вони мають право на житло, роботу, медичну допомогу та освіту. Разом із головним юристом групи “Фірма” Олександром Волошенком пояснюємо, що означає рішення Ради ЄС, хто може хто може отримати тимчасовий захист та на який термін.

Країни ЄС максимально спростили перелік документів для перетину кордону. Наприклад, для в’їзду у Чехію достатньо закордонного чи  українського біометричного паспорта, а дітям необхідно мати свідоцтво про народження. Домашніх тварин можна ввозити без документів. Також необов’язково мати сертифікат про щеплення від COVID-19, або здавати ПЛР­

тест.

Що українцям, які рятуються від війни, треба робити після перетину кордону? 

 • Українці, які рятуються від війни, отримують статус тимчасового захисту автоматично після перетину кордону. Вони зможуть їхати у ту країну ЄС, де їм буде зручніше знайти місце проживання. Кожен українець має право вирішити, подавати йому заявку на притулок та отримання статусу біженця, чи ні. Якщо евакуйовані українці вирішать подати заяву, вони мають залишатися у тій країні, де її подали, поки заяву розглядатимуть. Щоб отримати статус біженця, доведеться чекати багато місяців.

Чи всі країни ЄС мають дотримуватися рішення Ради, чи це скоріше рекомендація? 

 • Що стосується права, європейські цінності не декларативні, тому вони не мають рекомендаційного характеру. Поки що вважається, що українці зможуть тимчасово проживати у будь-якій країні ЄС. Але ми припускаємо, що надалі можуть виникнути певні квоти. Крім тимчасового захисту, країни-члени ЄС можуть надавати захист згідно зі своїм законодавством.

 Чи можуть отримати захист українці, які опинилися за кордоном до 24 лютого? 

 • Так, рішення Ради ЄС поширюється і на тих, хто евакуювався до початку вторгнення РФ в Україну, або перебував на території ЄС через роботу чи відпустку та не встиг повернутися до України.

Чому українці – не біженці, а особи під тимчасовим захистом?

 • Біженець – особа, яка не є громадянином певної країни.

Особи, які потребують тимчасового захисту – іноземці та особи без громадянства, які, масово вимушені шукати захисту в певній країні. Підстави для отримання статусу біженця мають індивідуальний характер (побоювання стати жертвою  переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, політичних переконань чи належності до певної соціальної групи, громадянства).

Підстави для отримання статусу особи, яка потребує тимчасового захисту, мають зовнішній характер (зовнішня агресія, іноземна окупація, громадянська війна, зіткнення на етнічній основі, природні чи техногенні катастрофи.