Перейти до основної сторінки
Саме в ці дні виповнюється 80 років з того часу, як у березні 1939 р. українці Закарпаття стали першим у міжвоєнній Європі народом, що не змирився із анексією, а зі зброєю в руках став на захист своєї свободи. Вісім десятиліть тому Карпатська Україна стала прикладом прагнення українців до розбудови державності навіть у несприятливих зовнішньополітичних умовах.
Після Першої світової війни територія Закарпаття під назвою Підкарпатська Русь увійшла до складу Чехословаччини.
У жовтні 1938-го року було проголошено автономію Підкарпатської Русі зі столицею в Ужгороді, де постав свій уряд. Для захисту краю в Хусті була створена Організація народної оборони «Карпатська Січ».
В ніч на 15 березня 1939 року у місті Хуст була проголошена незалежність Карпатської України. З трибуни Сойму звучали піднесені слова: «Наша Земля стає вільною, незалежною та проголошує перед цілим світом, що вона була, є й хоче бути УКРАЇНСЬКА. І коли б навіть нашій молодій Державі не суджено було довго жити, то наш Край залишиться вже назавжди УКРАЇНСЬКИЙ, бо нема такої сили, яка могла б знищити душу, сильну волю нашого українського народу».
Першим Президентом незалежної Карпатської України став Августин Волошин, прем’єр-міністром – Юліан Ревай. Сойм визнав державною мовою українську, затвердив державний гімн й державний прапор із синього та жовтого кольорів.
Того ж дня Угорщина вступила на територію щойно проголошеної незалежної держави. Сили були нерівні, невелика кількість січовиків і загонів самооборони не могли протистояти регулярними угорськими військам. Закарпаття знову стало розмінною монетою у планах великих держав, а ідеали Карпатської України було свідомо розтоптано і спаплюжено.
Карпатська Україна як держава проіснувала недовго, проте заявила світові про волелюбність українського народу, залишила свій слід в українській історії. Підтвердила, що Закарпаття є українською землею, а українці цього краю – невід’ємною частиною великої української нації.
Нижче – посилання на унікальне відео, яке показує хроніку подій проголошення Карпатської України. Унікальність його полягає в тому, що жодне інше проголошення будь-яких українських республік у першій половині ХХ ст. не було відзнято на камеру. Для цього пан Лисюк спеціально прибув із США разом із сином у 1939 році до міста Хуст із Америки. Він зазняв проголошення самої держави Карпатська Україна та бої між січовиками та гортійцями. Ним же і було змонтований кінцевий вигляд стрічки.
Попередня
Про передачу в оренду окремих приміщень
Наступна
Земельні питання від 14.03.2019 року