• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
ПРИРОДНИЙ ОБ’ЄКТ З РАХІВЩИНИ – оз. БРЕБЕНЕСКУЛ – ОТРИМАВ МІЖНАРОДНЕ ВИЗНАННЯ
опубліковано: 11.09.2019р. о 08:40, автор: Рахівська міська рада

Днями список водно-болотних угідь міжнародного значення, які охороняються Рамсарською конвенцією, поповнився 11 новими об’єктами з України, серед яких – найвисокогірніше озеро Українських Карпат, яке розташоване на території нашої мальовничої Рахівщини – озеро Бребенескул.

Офіційне вручення сертифікатів нових водно-болотних угідь міжнародного значення відбулося 29 серпня на засіданні Координаційної ради з питань збереження, збалансованого використання та відновлення водно-болотних угідь України. Зокрема, три з них охороняються на території Карпатського біосферного заповідника, центральна садиба якого розташована в м. Рахів. Таким чином, ВБУ Озірний-Бребенескул, Печера «Дружба» і Долина нарцисів ім. професора В. Комендаря Карпатського біосферного заповідника отримали сертифікати Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення (Рамсарської конвенції).

Урочище Озірний-Бребенескул є високогірним водно-болотним угіддям, що лежить на південних схилах найвищих в Україні гір Говерли, Бребенескула, Гутин-Томнатика, Пожижевської, Брецкула. Угіддя містить густу річкову мережу, гірські оліготрофні болота, чотири озера та кілька малих озерець. Серед них найвисокогірніше озеро Українських Карпат – Бребенескул, що утворилося на висоті 1801 м н.р.м. Саме тут є чисельні витоки потоків, які дають початок річці Тиса. Це – окраса Рахівщини, одна із візитівок нашого краю, неймовірна туристична атракція, яка отримала черговий природоохоронний статус і заслужене міжнародне визнання, що допоможе зберегти це високогіне озеро для прийдешній поколінь.

(за матеріалами публікації Миколи ВОЛОЩУКА, завідувача ботанічної лабораторії КБЗ, КБН)

Довідково:

Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення переважно як місця проживання водоплавних птахів, була підписана

2 лютого 1971 року в м. Рамсар (Іран), з того часу відома як Рамсарська конвенція.

Основною метою цієї Конвенції є збереження та раціональне використання водно-болотних угідь як засобу досягнення збалансованого розвитку в усьому світі. Всесвітній день водно-болотних угідь було вперше відзначено в 1997 році.

Однією з основних умов приєднання країн до Рамсарської конвенції є створення хоча б одного Рамсарського угіддя на їхній території. Територію вибирають за складною системою критеріїв. Угіддя, оголошені державою Рамсарськими, Секретаріат конвенції вносить до Списку водно-болотних угідь міжнародного значення. Інформація про стан цих об’єктів міститься у базі даних Міжнародного бюро зі збереження водно-болотних угідь і постійно оновлюється.

У 1971 році Рамсарську конвенцію підписали 18 держав, у 2000 році –119, на цей час до неї приєдналося 159 держав. До Списку занесено 1869 Рамсарських угідь загальною площею 1 млн 836 тис. км2.

Станом водно-болотних угідь у глобальному масштабі вже кілька десятків років опікується міжнародна організація «Wetlands International» (www.wetlands.org).

Кабінет Міністрів України додав 9,2 тис. га водно-болотних угідь до списку водно-болотних угідь міжнародного значення. Про це йдеться в розпорядженні Кабміну від 23 лютого 2011 р. № 147-р.

Сьогодні в Україні налічується 50 ВБУ міжнародного значення, серед яких – високоцінний об’єкт з Рахівщини, найвисокогірніше озеро України – Бребенескул.