• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
Рахівщина відзначила 32-гу річницю виведення військ з Афганістану
опубліковано: 15.02.2021р. о 15:29, автор: Рахівська міська рада

15 лютого 2021 року минає 32 роки з дня виведення радянських військ  з Афганістану. Афганська кампанія залишила невиліковну рану у серцях тих, хто брав участь у бойових діях, хто втратив друзів, синів чи батьків.

Війна в Афганістані тривала 9 років, один місяць та дев’ятнадцять днів. За період з 25 грудня 1979 по 15 лютого 1989 року в бойових діях в Республіці Афганістан взяли участь біля 150 тисяч вихідців з України (всього учасників – майже 620 тисяч військовослужбовців). Державних нагород удостоєні більш 200 тисяч осіб. Звання Героя Радянського Союзу присвоєно 72 воїнам, в тому числі 12 українцям.

Мужність та героїзм дорого коштували Україні: 3360 – загинули (загальні втрати – 14453 чол.), 72 – пропали без вісти або потрапили у полон. Пораненими із Афганістану повернулося близько 8 тисяч українців, інвалідами – майже 5 тисяч.

Щодо нашого краю, то 129 мешканцям Рахівщини вручено посвідчення учасника бойових дій в Афганістані, а п’ятеро земляків так і не повернулися до своїх домівок…

14 квітня 1988 року за посередництва ООН в Швейцарії міністрами закордонних справ Афганістану і Пакистану підписані Женевські угоди про політичне врегулювання ситуації в ДРА. Радянський Союз зобов’язався вивести свій контингент в 9‑місячний термін, починаючи з 15 травня; США і Пакистан, зі свого боку, повинні були припинити підтримувати моджахедів.

Відповідно до угод, виведення радянських військ з території Афганістану почалося 15 травня 1988 року.

Незалежна Україна 15 лютого офіційно вшановує День пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів та День виводу військ з Афганістану, адже згідно з офіційною версією, саме в цей день генерал-лейтенант Борис Громов був останнім радянським військовослужбовцем, який перетнув по Мосту Дружби  кордон між тодішнім СРСР та Республікою Афганістан. Хоча насправді на території Афганістану залишалися як радянські військовослужбовці, що потрапили в полон до афганських моджахедів, так і прикордонні підрозділи, що прикривали виведення військ.

В цей день у всіх населених пунктах країни проходять заходи по вшануванню воїнів-афганців.

Так, сьогодні, 15 лютого, в м. Рахів відбулося покладання квітів та мітинг-реквієм біля пам’ятника загиблим воїнам-афганцям з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 32 річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан.