• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
УТРИМАННЯ БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ ОРГАНІЗОВАНИМИ СПІВВЛАСНИКАМИ – ЄДИНИЙ ЕФЕКТИВНИЙ СПОСІБ ГОСПОДАРЮВАННЯ В БАГАТОПОВЕРХІВКАХ
опубліковано: 04.02.2020р. о 09:57, автор: Рахівська міська рада

Днями на базі Рахівської міської ради було проведено тренінг “Життєвий цикл багатоквартирного будинку” в рамках проекту ЄС/ПРООН “Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень” (HOUSES). Це вже четвертий захід, спрямований на рахівчан-мешканців багатоквартирних будинків, який проводили представник Проекту пані Любов ПАВЛОВИЧ та голова одного з найбільших ОСББ Закарпаття пан Ігор КАПІТАН (м. Мукачево).

До уваги присутніх було представлено ряд юридичних та господарських аспектів створення та управління ОСББ, проілюстровано переваги цієї форми господарювання в багатоповерхівці над іншими, які пропонує чинне законодавство, тощо.

Тренінг був надзвичайно інформативним та емоційним, адже така практика є новою для рахівчан, хоча у нас в місті формально вже створено три ОСББ. В цілому по Закарпатській області динаміка утворення ОСББ свідчить, що кількість утворених ОСББ за станом на 1 грудня 2019 року становить 626 ОСББ (створено нових 18 ОСББ, що становить 2,9% до початку року), які обслуговують 685 житлових будинки (на 22 одиниць більше, що становить 3,3% до початку року).

Для підтримки цього процесу в області протягом двох років діє проєкт «Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень», який проводить інформаційну кампанію на національному, обласному та місцевому рівнях з метою інформування широкої громадськості та місцеві громади щодо нового законодавства у сфері енергоефективності, програм Фонду енергоефективності та механізмів фінансування, які він пропонує. Проєкт проводить серію групових та індивідуальних консультацій для активістів, які мають намір створити ОСББ, а також для вже створених ОСББ та місцевої влади з питань створення ОСББ, ведення бухгалтерії та фінансового менеджменту, пошуку та отримання фінансування для ініціатив по покращенню стану будинків.

Не зважаючи на широку інформаційну кампанію та особисті запрошення до участі, активність рахівчан в заходах у рамках проекту надзвичайно низька. Проте, організована форма управління багатоквартирними будинками вже є не побажанням, а невідворотною необхідністю, вимогою часу.

Так, з 1 травня 2019 року Законом № 2189 – VIII “Про житлово-комунальні послуги” в Україні введена реформа ЖКГ. Мінрегіон в листі 2 травня 2019 р № 7 / 10.1 / 7260-19 роз’яснив деякі особливості комунальних нововведень.

Зокрема, Законом вводиться нова класифікація ж/к послуг та різні моделі договірних відносин, змінюються підходи до формування тарифів, вводиться відповідальність за неналежне виконання договору і т.д. Практична реалізація нововведень можлива за умови укладення нових договорів про надання комунальних послуг за правилами, які визначає Закон про ЖКП.

Не пізніше 1 травня 2020 року співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов’язані прийняти рішення про моделі організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електроенергії та природного газу), а виконавці комунальних послуг – укласти з такими співвласниками договори .

Крім того, звертаємо вашу увагу, що змінами до чинного законодавство поняття «балансоутримувач» повністю знівельовано. Органи місцевого самоврядування не мають права втручатись в управління такими будинками, адже мешканці багатоквартирних будинків є єдиними власниками (на принципі спільного сумісного майна) всіх міжквартирних, підвальних приміщень та горищ в своїх багатоповерхівках, і лише вони несуть відповідальність за їх технічний та санітарний стан. Отже, міські, сільські та селищні ради не братимуть участь в утриманні міжквартирних приміщень, проведенні в них ремонтних робіт, не відповідають за технічний стан внутрішніх мереж, освітлення під’їздів тощо.

Зазначимо, що є можливість розробки міською владою спеціальних програм, які будуть спрямовані на підтримку дороговартісних проектів з модернізації багатоквартирних будинків, але органи місцевого самоврядування співпрацюватимуть виключно з організованим співвласником – ОСББ або компанією-управителем, як це прописано чинним законодавством.

Ще одним інструментом є співпраця з Фондом енергоефективності, який теж надає співфінансування проектам, які подаються виключно організованими співвласниками.
(Більше інформації за посиланням https://eefund.org.ua/ )

Про це та багато інших практичних аспектів управління багатоквартирними будинками йшлося на серії заходів, що були організовані згаданим проектом ПРООН “HOUSES”, які, нажаль, більшість рахівчан проігнорували.

Нагадаємо, що стартовий пакет документів та інструкцію зі створення ОСББ ви можете знайти на сайті Рахівської міської ради за посиланням https://rakhiv-mr.gov.ua/na-dopomohu-osbb/

Права та обов’язки співвласників ОСББ регулюються Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» №2866-ІІІ від 19.07.2017.

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків законодавство України визначило як один з найефективніших способів управління житлом. Процедура дещо спростилася. Раніше необхідним було прийняття рішень органами місцевого самоврядування. Зараз у будинку, де створюється ОСББ, люди приймають відповідне рішення і повідомляють про те, що беруть свій будинок в управління. Раніше був баланс будинку. Зараз таких балансів немає, будинки з них зняті, є можливість найняти управлінські компанії або створити ОСББ.