Перейти до основної сторінки
Рахів – місто в центрі Європи та серці Карпат, центр Закарпатської Гуцульщини, де зберігається багато цікавих звичаїв, обрядів, переказів народних казок і легенд. Яскравий тому приклад – щорічний фольклорний фестиваль-ярмарок «Гуцульська бриндзя».
ХІХ Фестиваль відбувся 8 вересня 2019 року у місті Рахів; він є візитівкою Рахівського району та Закарпаття в цілому і однією з найяскравіших подій культурно-мистецького життя всієї країни, що демонструє кращі здобутки та традиції Гуцульщини: культуру, побут, ремесло та знану гостинність горян.
Розпочалося дійство з відкриття бербениці зі свіжою бриндзею, якою частували всіх охочих, а також було проведено нагородження місцевих різьбярів. Під звуки трембіт традиційна святкова хода рушила з центру міста до амфітеатру Буркут. В колоні був представлений кожен населений пункт Рахівщини з його автентичністю та колоритом. Очолили колону перші особи області, району та голова міста Рахів Віктор Медвідь.
Окрім барвистих фольклорний елементів, в рамках Фестивалю була проведена конкурсна дегустація унікального продукту – овечої бриндзі, яка першою серед українських продуктів претендує на отримання європейської марки географічного зазначення. Для оцінювання виробники бриндзі представили 20 зразків, а найсмачнішою визнали бриндзю членів Асоціації виробників карпатський високогірних сирів – Юрія Лазоряка, Василя Варги, Олексія Молдавчука, Дмитра Шушмана і Миколи Рошка.
Крім того, на фестивалі провели майстер-класи по доїнню овець, приготуванню традиційного сиру-будзу, а голови полонинських управ змагалися у приготуванні традиційної гуцульської страви – кулеші з бриндзею. Оцінювали не тільки смак і вигляд страви, але і її подачу.
На території лісопарку Буркут було розгорнуто ярмарок з кількох десятків наметів із виробами народних майстрів, у яких можна було придбати ліжники, вишиванки, прикраси, дерев’яний і глиняний посуд тощо.
Зіркові учасники концертної програми свята – заслужена артистка України Світлана Весна, заслужений артист України Павло Доскоч, учасниця телешоу “Голос країни” Оксана Романюк, суперфіналіст телешоу “Голос країни” Михайло Мирка, Гуцул-хуліган Василь Мельникович, кавербенд “Golden voice”, гурт “Будьмо”, гурт “Гонта” та інші розважали гостей фестивалю.
Під час фестивалю – ярмарку «Гуцульська бриндзя – 2019» від імені народного депутата України Василя Петьовки нагородили відзнаками та подяками представників міста Рахів та інших громад Рахівщини, що взяли участь у фестивалі та представили на ньому свої населені пункти.
Географія свята, як завжди, вражає. Як повідомили у Головному управлінні Національної поліції України у Закарпатській області, відвідали фестиваль упродовж дня понад 4 тисячі гостей. Окрім закарпатців, у Рахів завітали делегації з гуцульських регіонів сусідньої Румунії, а також з Івано-Франківщини, Львівщини, Чернівеччини, прибула до нас і делегація з Хмельницької області. Серед туристів у день свята можна було зустріти представників майже всіх областей України та закордоння.
Що ж до інших цифр, то приблизно півсотні виробників бриндзі з Закарпаття, Івано-Франківщини і Львівщини привезли на ярмарок 13 тонн сирів 20 різних видів, що на тонну більше, ніж минулого року.
Також в рамках Фестивалю стронгмени провели чергове змагання – «Ігри горян» – влаштувавши для рахівчан цілу виставу. За звання найсильнішого змагалися 9 атлетів. Ведучим і головним рефері змагання був Василь Вірастюк – людина, що збирає натовп лише однією своєю присутністю.
До змагання стронгменам підготували 5 вправ. Таєр-фліп, перекочування колеса, 5 разів, лог-ліфт, «колесо Конана», крусіфікс 12 кг та піднімання кулі вагою 90 кг на плече на рази. Незмінними суддями були стронгмени Назар Павлів та Роман Зажирко.
В кінці змагань пройшов підрахунок балів, за результатами якого перше місце зайняв чемпіон з Хуста Денис Бережник. З невеликим відривом від нього на другому та третьому місцях опинилися Руслан Петруня з Києва та В’ячеслав Антохін з Вінниці. Всі інші стронгмени запевняють, що непризові місця – лише тимчасовий результат, і вони й надалі продовжать брати участь у змаганнях і боротись за перемогу. Ігри горян в Рахові під час фестивалю «Гуцульська бриндзя» відбулись за підтримки народного депутата України Василя Петьовки.
Пропонуємо вашій увазі фотогалерею з найяскравішими митями Фестивалю
(Рhoto credit: Володимир Волощук, Анна Волошин, Віктор Басараба)
Попередня
“СТЕЖКИ ОПРИШКІВ” – ГІРСЬКІ ВЕЛОЗМАГАННЯ З НАЙДАВНІШОЮ ІСТОРІЄЮ ТА ОСОБЛИВОЮ АТМОСФЕРОЮ (відео)
Наступна
Земельні питання від 10.09.2019 року