• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
НА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ МІСЬКОЇ КОТЕЛЬНІ ВСТАНОВЛЯТЬ ВИСОКОТЕХНОЛОГІЧНЕ ОБЛАДНАННЯ АМЕРИКАНСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА
опубліковано: 05.03.2016р. о 15:37, автор: Рахівська міська рада

Рахівщина навряд чи здатна похвалитися будівництвом за роки незалежності промис­ло­вого об’єкта з вираженим со­­­­ці­а­­льним чи економічним спря­муванням. Внаслідок су­б’­єктивних і об’єктивних причин, несприятливої економічної ситуації, зрозумілою тільки ок­ре­­­мим колам приватизації, на­віть традиційне для району (за наявності сировинної бази) виробництво животіє, домінує лісо­заготівля з частковою переробкою, приватна торгівля, у незрозумілому статусі – сіль­ськогосподарське виробництво та туристична галузь. Тому будь-яка інвестиційно приваблива пропозиція, незалежно від сфери діяльності, може суттєво вплинути як на розвиток окремо взятої території, так і регіону вцілому. Одну із таких запропонувало ТОВ „Біотес”, уклавши концесійну угоду з Рахівською міською радою, предметом якої стало надання мешканцям районного центру тепла у домівки, а також будівництво теплоелектростанції.
При цьому, враховуючи специфіку виробництва у районі, технологічно ТЕЦ буде працювати тільки на відходах деревообробки (технологічної тріски, тирси). Як варіант, не відкидається використання порубочних рештків, котрі готові самостійно подрібнювати після очищення лісосік. Товариство своєю діяльністю суттєво впливає на екологічну ситуацію в регіоні, дотримання чистоти ведення лісозаготівлі та переробки сировини, а також, за рахунок виробленої електроенергії (6 МВт на годину), не тільки розвантажує існуючу систему електропостачання, але й впливає на покращення напруги в мережі. Все це загалом має ще одну важливу грошову складову інвестиційного проекту – порівняно стабільні й необгрунтовано зростаючі ціни за теплопостачання для населення.
Для виробництва електричної та теплової електроенергії придбано високотехнологічне обладнання американського виробництва. Воно сертифіковане і відповідає міжнародним і європейським стандартам, що виключає будь-які негативні впливи на навколишнє середовище. Система фільтрів, яку буде встановлено, зводить до мінімуму викиди в атмосферу від спалювання відходів деревини (вони будуть в декілька разів менші ніж на даний час). Це – екологічно чистий проект.
Спрацьовують чимало факторів, в т. ч. використання для опалення відходів деревини.
Ризики – мінімальні, найбільші – для товариства. Насамперед, доводиться коригувати вартість втілення проекту, залежно від девальвації національної валюти, брати до уваги й іншу складову виконання угоди, а саме – надання якісних послуг населенню. Цей опалювальний сезон, як ніколи, продемонстрував стан міських тепломереж. А необгрунтована приватизація прибудинкових територій ще й ускладнила їхній ремонт.
– За угодою товариство здійснює обслу­говуючі функції теплових мереж міста, – роз­повідає заступник директора ТОВ „Біотес” Віктор Селехман. – За окремою інвестиційною програмою передбачалося до 2020 року здійснити їхній капітальний ремонт, використавши 2 млн. грн. Ми вже освоїли 1,5 млн. грн., замінивши з 7 тисяч метрів труб 700, або 10 відсотків. Можливо, не всі відрізки траси доведеться поновлювати, але більшість морально застарілих не обійти увагою.Тільки у нинішніх цінах вартість подібних робіт – майже 8 млн. грн. Зрозуміло, самостійно нам це не під силу. Потрібен комплексний підхід до вирішення проблеми, із залученням громади районного центру.
А поки що розпочате у листопаді минулого року будівництво електростанції на території міської котельні триває за визначеним графіком. Роботи виконано на 40 відсотків, а вже наприкінці року об’єкт планують здати у експлуатацію. Його функціонування – це і 70 додаткових робочих місць без врахування працевлаштування у допоміжні служби. За кваліфіковану працю працівники будуть отримувати гідну заробітну плату, в рази більшу від середньостатистичної. ТОВ «Біотес» зареєстроване в Рахові, тому реалізація проекту суттєво збільшить надходження (у вигляді податків) до місцевого бюджету, що дозволить громаді населеного пункту збільшити фінансування на покращення інфраструктури міста.
Михайло ЮРАЩУК.