• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
Юні лісові рейнджери у Рахові
опубліковано: 02.02.2017р. о 09:18, автор: Рахівська міська рада

Чи багато хто з вас знає, що сьогодні, другого лютого, Всесвітній день водно-болотних угідь? А Клуб “Юних лісових рейнджерів» знає, керівником якого вчителька біології Турок Оксана Степанівна. Та вони не тільки знають, а й відзначають.

Захід розпочали із презентації, яку вела Бундзяк Вікторія, начальник відділу екологічної освітньо-виховної роботи у Карпатському біосферному заповіднику. Дітям розповіли, що таке водно-болотні угіддя та про все, що з ними пов’язано. Також відзначили – угіддя рятують нас від впливу стихійних лих. Рейнджерята долучалися до презентації та відповідали на запитання.

Після цього юні лісові рейнджери судили водно-болотні угіддя. «Навіщо?», – задумаєтесь ви. А тому, що всі вважають, ніби болота чи озера зовсім не потрібні, що вони забруднені, бездіяльні і не несуть жодної користі. Але це не так. Водно-болотні угіддя є невід’ємною частиною природи і вони нам потрібні.

І так, першим скаржився підприємець і виступав за те, щоб болото висушили, оскільки він хоче на тому місці побудувати готель.

Та йому спочатку заперечили жабка і тритон, які жалілися, де вони будуть жити, чим будуть харчуватися, якщо болото висушать.

А потім виступила адвокат рослинності, Козурак Алла, науковий співробітник ботанічної лабораторії у заповіднику. Вона наголосила на тому, що у болоті та недалеко від нього мешкають різні рослинки, які ми не бачимо неозброєним оком, тому болото потрібно зберегти.

 

Наступною скаржиться рибалка. Каже, що болото та високогірне озеро не придатні для життя риб. Болота стоячі та смердючі, а високогірне озеро дуже холодне.

Проте адвокат амфібій, рептилій та риб, Попович Юрій, провідний інженер зоологічної лабораторії, наголошує, що висушення болота призведе до зникнення амфібій, рептилій та риб. А ще нагадує, що нерідко з боліт та високогірних озер беруть початок потічки, в яких живуть чимало риб, тож можуть зникнути і вони.

Далі виходить мисливець і звинувачує болота у тому, що у них немає ніяких мисливських видів, значить вони безкорисні.

Та адвокат водоплавних птахів, Годованець Богдан, орнітолог, Кандидат біологічних наук, старший співробітник зоологічної лабораторії, розповідає, що третина фауни птахів прив’язана до боліт. Є також види, які живуть тільки на болотах, наприклад, лебеді. Не можна забувати і про птахів під час перельоту, що живляться болотами та озерами, і про червонокнижників, які живуть завдяки водно-болотним угіддям.

І останнім виступив лісоруб, який наголосив, що ліс – це важлива частина економіки краю. Тому він хоче зрубати ліс і він далеко від боліт та озер, але йому не дозволяють, бо нібито від збереження лісу залежить і збереження водойм.

На захист виступив адвокат лісу, Кабаль Мирослав, старший науковий співробітник лабораторії лісознавства у заповіднику. Він розповів, що повністю від вирубки лісу ми відмовитися не можемо, але ліс регулює воду, накопичує її і віддає вологу ґрунтам, наприклад, улітку, коли мало опадів.

Після всіх виступів присяжні пішли обговорити своє рішення. Поки вони обговорювали, юні рейнджери не гаяли часу і зіграли у екологічну гру «Екосистема». Ця гра полягає в тому, що всі стають у коло і кидають клубок з мотузкою, при цьому називаючи об’єкт живої або неживої природи. І коли всі вже назвали, тримають мотузку у руках, то уявляють, хто б вижив, якби пропала вода і зі всіх залишився тільки один камінь.

Присяжні тим часом виправдали водно-болотні угіддя та вирішили зберегти їх для себе та наступних поколінь.

 

Завершили зустріч «шишкофоном» – це шишка, яку кожен передає один одному і висловлює свою думку про побачене та почуте сьогодні.

Завдяки зусиллям організаторів заходу та «адвокатів» юні лісові рейнджери зрозуміли, наскільки важливими є водно-болотні угіддя та й загалом ціла природа, у якій все взаємопов’язане та не може існувати один без одного: і ліс, і пташки, і рослини і болота та озера.

А в кінці не обійшлося без подарунків та солодощів з гарячим чаєм.

 

Олександра Будлянська