• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
ПРОГРАМА «МРІЄМО ТА ДІЄМО»
опубліковано: 06.11.2023р. о 14:59, автор: Рахівська міська рада

Програма USAID “Мріємо та діємо” – 5-річна програма, спрямована на розвиток та підтримку молоді в Україні, створення сприятливого середовища, в якому молодь матиме можливість реалізувати свої мрії, ідеї та бачення розвитку країни.

Використовуючи орієнтований на молоде покоління підхід – не для молоді, а разом з молоддю – програма сприяє молодіжним інноваціям, підприємництву, посиленню участі у прийнятті рішень у громадах та розв’язанні проблем на національному рівні, а також посилює потенціал української молоді бути рушійною силою плюралізму та поваги до різноманітності.

«Мріємо та діємо» залучає молодь до розробки та реалізації проєктів та ініціатив, а також проводить дослідження, щоб на їх основі формувати молодіжну політику та рухатись до ефективних та стійких змін.

Програма втілюється організацією IREX у партнерстві з Будуємо Україну разом (БУР), Центром “Розвиток корпоративної соціальної відповідальності” (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network.

Бенефіціари: українська молодь віком 10-35 років, громади та організації, державний та приватний сектори.

ЦІЛІ ПРОГРАМИ

  • Розширення економічних можливостей через молодіжні інновації, підприємництво та готовність до розвитку кар’єри.
  • Збільшення залученості молоді до процесів ухвалення рішень і розв’язання проблем на національному та місцевому рівнях.
  • Посилення потенціалу української молоді бути рушійною силою плюралізму та поваги до різноманітності.
  • Проведення досліджень та аналізу даних, тенденцій та підходів, повязаних з молоддю для формування молодіжної політики та програмної діяльності.

За перші 2 роки втілення програми більше 70 000 молоді взяли участь у подіях та проєктрах та більше 760 000 молодих українців та українок взаємодіяли з освітнім та розвитковим контентом онлайн.

59 % учасників стверджують, що беручи участь у активностях програми та використовуючи її матеріали та інструменти, їм вдалося прокращити рівень 10-ти ключових компетенцій*:

  • Підприємницьке мислення
  • Навчання впродовж життя
  • Співпраця
  • Лідерство та соціальний вплив
  • Емоційний інтелект
  • Адаптивність
  • Громадянська активність і обізнаність
  • Інклюзивність
  • Комунікація
  • Інформаційна та медійна грамотність

*Дані компетенції IREX виокремив відповідно до цілей програми “Мріємо та діємо”. Вони базуються на методології IREX Youth Essential Skills (YES), звіті щодо навичок USAID, програмі IREX «Вивчай та розрізняй: інформаційна та медійна грамотність», звіті Всесвітнього економічного форуму про десять найпотрібніших професійних навичок майбутнього та навичках «Нової української школи».

Програма втілюється як на національному, так і на регіональному рівнях. Гнучкість та адаптивність програми дозволяє розробляти та втілювати ті ініціативи, які спрямовані на вирішення викликів сьогодення, а також розробку системних кроків та рішень задля майбутнього.

Під парасолькою програми відбувається безліч проєктів, чи то у парнерстві з молоддю, чи спрямовані на її підтримку, навчання та розвиток компетенцій.

Нижче розповідаємо про декілька з них, та ділимося ресурсами, які можуть бути в пригоді освітянам та спеціалістам_кам, які працюють з дітьми та молоддю.

Розвиток кар’єри для молоді

Для досягнення першої цілі – розширення економічних можливостей через молодіжні інновації, підприємництво та готовність до розвитку кар’єри, програма співпрацює з приватним та громадським секторами, розробляючи активності та ресурси, які підсилюють спроможність молоді розпочинати чи розвивати власну справу, вибудовувати професійну траєкторію та орієнтуватися у запитах ринку праці, і у такий спосіб реалізовувати свій потенціал.

Наприклад, програма робить грунтовний акцент на профорієнтації. У партнерстві з Career Hub Центру «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності» програма реалізовує цілий спектр проєктів у сфері кар’єрного консультування, вибору професійних траєкторій, підготовки молодих людей до пошуку роботи (самопрезентація та портфоліо, складання резюме, проходження інтерв’ю, позиціонування досвіду та навичок). У 2023 році розпочинається робота з оновлення системи кар’єрного консультування у закладах освіти різного типу та впровадження моделі кар’єро-орієнтованої школи.

Опираючись на дані та визначені тренди дослідження Майбутнє роботи 2023 (Future of work 2023) розробили та провели дві масштабні інтерактивні виставки для молоді Future of Work 2030 про майбутнє роботи 2030 в Україні. Центр підготував низку аналітичних матеріалів, які допомагають зорієнтувтаися в очікуваних трендах на ринку праці: Дослідження Future of Work 2030: як підготуватися до змін в УкраїніFuture of Work: вплив війни та професії для відновлення УкраїниТренди та рекомендації щодо роботи майбутнього в Україні до 2025 року під впливом наслідків повномасштабної війни.

Також розробили інтерактивний посібник “Як створити кар’єрний центр?”, який допоможе спільноті освітян, фахівцям і фахівчиням молодіжних центрів, громадських організацій або центрів зайнятості ефективно запровадити кар’єрні послуги для молоді.

30% молоді, які вже скористалися послугою кар’єрної консультації в межах програми, працевлаштувалися.

Медіаграмотність

Робота за напрямком інформаційної та медійної грамотності побудована на основі компетентнісного підходу програми “Мріємо та діємо”, та реалізується за допомогою різних підходів та інструментів. Так в межах програми розробили перший в країні лабіринт медіаграмотності “Не віррр-перевіррр”, який подорожує країною та допомагає у незвичний інтерактивний спосіб підвищувати рівень критичного мислення та навички аналізу інформації не лише у дітей та молоді, а й у дорослих.

Медіадрайвери – молодь, яка пройшла навчання для тренерів, організовує події та різноманітні ініціативи у своїх громадах націлені на підвищення рівня медіаграмотності та навичок кібербезбеки у молоді та громаді загалом. Молодіжні простори, які підтримує програма також організовують події та допомагають відвідувачам та відвідувачкам не загубитися у масиві інформації та розрізняти де судження, де факт, а де маніпуляції.

Разом з молоддю програма розробляє, адаптовує та тестує інтерактивні матеріали, які є доступні для загалу, і можуть використвуватися не лише тренерами медіаграмотності, а й освітянами та ініціативною молоддю.

Створення та розбудова молодіжної інфраструктури

Проєкт “МолодьТуТ: створи простір молодіжних перспектив” розпочався у 2020 році та направлений на розбудову спроможностей молодіжних центрів в Україні. З 2020 по 2022 рік було запущено перші дві фази проєкту, в межах яких програма “Мріємо та діємо” фокусувалась на створенні нових молодіжних центрів та розбудові їх програмної, інституційної та інфраструктурної спроможностей. За результатами перших двох фаз проєкту “МолодьТуТ” було створено та підтримано 18 молодіжних центрів в семи областях України. В грудні 2022 року, був оголошений третій раунд проєкту орієнтований на співпрацю та підтримку вже існуючих молодіжних центрів. Протягом 2022 року, молодіжні центри, що підтримуються програмою “Мріємо та діємо” провели більше 1300 подій за рік, які охопили більше 18 000 молоді.

Проєкт «МолодьТуТ: cтвори простір молодіжних перспектив у своїй громаді» реалізується через довгостроковий навчальний курс з постійним супроводом менторів, спрямованим на вдосконалення та розвиток компетентностей молодіжних працівників. Процес навчання включає серію тренінгів, консультацій та надання фінансових ресурсів для реалізації заходів у молодіжних центрах, безпосередньо пов’язаних з темами навчального курсу.

Проєкт виконується у партнерстві з ГО «Молодіжна платформа».

Основними завданнями проєкту “МолодьТуТ” є підтримка центрів у наступних напрямках роботи:

  • Розширення переліку послуг та створення якісних заходів, що відповідатимуть запитами сучасної молодої людини;
  • Створення безпечного середовища в молодіжному центрі, забезпечення рівного доступу до можливостей;
  • Залучення та робота з різними цільовими групами молоді;
  • Формування системи даних, яка допоможе аналізувати прогрес у досягненні запланованих результатів, приймати обґрунтовані рішення та коригувати свою стратегію розвитку на основі отриманої інформації;
  • Ефективне звітування про вплив молодіжного центру за допомогою індексу повернення інвестицій (ROI) для залучення фінансування та розбудови партнерств.Активності та ініціативи, спрямовані на підтримку молоді та боротьбу з викликами повномасшабного вторгнення ВільноХаби

    З березня 2022 року на базі 54 установ (бібліотек, молодіжних центрів та громадських організацій) команда програми USAID “Мріємо та діємо” запустила проєкт ВільноХаб, спрямований на створення в уже існуючих закладах та просторах, місць, де молодь могла б отримати підтримку аби впоратись з новими викликами, адаптуватись до змін, налагодити комунікацію в громаді та продовжити неформальну освіту.

    Арт-терапія, консультування з працевлаштування, інтеграційні заходи для місцевих і ВПО, тренінги на різні теми (діалог і порозуміння, медіаграмотність, кібербезпека, соціальна згуртованість, мінна безпека, протидія торгівлі людьми), розвиткові ігри – приклади заходів, які проводять в просторах “ВільноХаб”

    Унікальність проєкту у тому, що активності впроваджує команда, яка складається з місцевого представника (-ці) установи та до трьох консультантів з когорти ВПО в ролі тренерів та модераторів заходів. Даний підхід передбачає активне залучення вимушено переміщеної молоді до життя в громаді та сприяє інтеграції та посиленню співпраці. Всі залучені спеціалісти пройшли цикл практичного навчання «Створення безпечного середовища для дітей в умовах війни», яке було розроблено IREX разом з Центром психосоціальної реабілітації НаУКМА. Завдяки цьому, команди в просторах “ВільноХаб» використовують свідомий і безпечний підхід до роботи з дітьми та молоддю, який поєднаний з принципом «Не нашкодь».

    За період реалізації проєкту (березень – грудень 2022 року) було проведено 3885 заходів для понад 56, 500 людей, 43 % серед яких були люди з числа когорти ВПО.

    Національний проєкт «СпівДія Ноут»

    Цей проєкт є результатом спільних зусиль міжнародних донорів, бізнесу, українських волонтерів та влади, який реалізувався в межах програми USAID «Мріємо та діємо» у партнерстві з Міністерством молоді та спорту України та українською волонтерською платформою «СпівДія», а також компаніями HP Inc. та Microsoft, які надали ноутбуки та ліцензійне програмне забезпечення.

    Завдання проєкту – передати 5000 ноутбуків з ліцензійним програмним забезпеченням аби підтримати українську молодь, полегшити доступ до освіти, послуг реагування і можливостей самореалізації під час війни. Розподіл ноутбуків відбувається у тісній співпраці із закладами освітньої сфери, організаціями та фондами, що працюють із молоддю та займаються важливими для громад освітніми й соціальними завданнями, допомагають вразливим верствам населення. Також пристрої надаються самозайнятим українцям та українкам, які цього дійсно потребують.

    Матеріали та ресурси, розроблені в межах програми, які стануть в пригоді освітянам.

    ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА 10 КЛАС

    У серпні 2022 року, МОН рекомендувало використання матеріалів програм «Мріємо та діємо» та «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» для викладання навчальних предметів/інтегрованих курсів. В ході подальшої роботи, IREX залучив фахівців в галузі шкільної громадянської освіти для підготовки двадцять повних уроків/практичних занять із тем оновленої навчальної програми інтегрованого курсу «Громадянська освіта» (2020 р.).

    Результатом роботи став посібник, який пропонує вправи до уроків/практичних заняттях із тем, що відповідають навчальній програмі. Також на базі розроблених матеріалів, IREX провів тренерську програму для 24 представників ІППО із 22 областей та міста Київ. Методичні рекомендації отримали схвальні відгуки учасників. Планується, що методисти та викладачі ІППО проведуть оглядові сесії для більше ніж 13000 вчителів шкіл зі своїх областей. Тим самим підсилять й урізноманітнять інструментарій для викадання курсу.

    КОЛИ СВІТ НА МЕЖІ ЗМІН: СТРАТЕГІЇ АДАПТАЦІЇ – посібник, який допоможе вчителям опанувати інструменти психологічної підтримки та адаптації до нових умов у воєнний час. Він стане в пригоді колективами закладів як загальної, так і професійно-технічної освіти.

    СПІЛЬНО СИЛЬНО. ПОСІБНИК ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ, розрахований на учнів 5-10 класу. Це можливість для освітян та учнів проаналізувати сильні сторони їх громад та ті, які потребують змін, згенерувати ідеї та рішення, обрати одну для реалізації та втілити її протягом 5 днів. Учні зможуть розвинути навички громадянської обізнаності, співпраці, роботи в команді й комунікації, а також вміння і готовність брати участь у суспільно важливих процесах.

    ЯК ЗРОБИТИ ОНЛАЙН-ОБМІН ДЛЯ ШКОЛЯРІВ?

    У цьому посібнику ГО «Глобал Офіс» ділиться своїм досвідом і методикою проведення онлайн-обміну на прикладі проєкту «GOxChange у школі», які ви можете використати у своїй освітній і громадській діяльності.

    НАБІР СПОРТИВНИХ ВПРАВ З МЕДІАГРАМОТНОСТІ

    Набір вправ, які можна використати для проведення змагання у громаді під назвою Кубок з медіаграмотності (Чемпіонат). Ігри також можна використовувати окремо: на уроках фізкультури, під час проведення літніх таборів у школах, як складова інших заходів для молоді тощо.

    ВСІ РІЗНІ – ВСІ СВОЇ

    Посібник з набором заходів, які молоді люди можуть проводити для просування толерантності, поваги до різноманіття та розбудови соціальної згуртованості у своїх громадах. В посібнику представлені покрокові інструкції для проведення навчань, ігрових та діалогових заходів разом із супутніми роздатковими матеріалами.

    Перелічені матеріали та інші ресурси можна переглянути та завантажити тут – https://mriemotadiemorazom.org/resources

    Більше про програму, можливості та спецпроєкти на лендінгу: https://mriemotadiemorazom.org

    Написати програмі можна на електронну скриньку contact.mriemotadiemo@irex.org