• Для людей із порушеннями зору
  • A-
    A+
РАХІВ ВІДЗНАЧИВ 30-ту РІЧНИЦЮ ВИВЕДЕННЯ ВІЙСЬК З АФГАНІСТАНУ
опубліковано: 15.02.2019р. о 15:36, автор: Рахівська міська рада

15 лютого 2019 року минає 30 років з дня виведення радянських військ  з Афганістану. Афганська кампанія залишила невиліковну рану у серцях тих, хто брав участь у бойових діях, хто втратив друзів, синів чи батьків.

Війна в Афганістані тривала 9 років, один місяць та дев’ятнадцять днів. За період з 25 грудня 1979 по 15 лютого 1989 року в бойових діях в Республіці Афганістан взяли участь біля 150 тисяч вихідців з України (всього учасників – майже 620 тисяч військовослужбовців та 21 тисяча робітників і службовців). Державних нагород удостоєні більш 200 тисяч осіб. Звання Героя Радянського Союзу присвоєно 72 воїнам, в тому числі 12 українцям.

Мужність та героїзм дорого коштували Україні: 3360 – загинули (загальні втрати – 14453 чол.), 72 – пропали без вісти або потрапили у полон. Пораненими із Афганістану повернулося близько 8 тисяч українців, інвалідами – майже 5 тисяч.

Щодо нашого краю, то 129 мешканцям Рахівщини вручено посвідчення учасника бойових дій в Афганістані, а п’ятеро земляків так і не повернулися до своїх домівок…

14 квітня 1988 року за посередництва ООН в Швейцарії міністрами закордонних справ Афганістану і Пакистану підписані Женевські угоди про політичне врегулювання ситуації в ДРА. Радянський Союз зобов’язався вивести свій контингент в 9‑місячний термін, починаючи з 15 травня; США і Пакистан, зі свого боку, повинні були припинити підтримувати моджахедів.

Відповідно до угод, виведення радянських військ з території Афганістану почалося 15 травня 1988 року.

Незалежна Україна 15 лютого офіційно вшановує День пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів та День виводу військ з Афганістану, адже згідно з офіційною версією, саме в цей день генерал-лейтенант Борис Громов був останнім радянським військовослужбовцем, який перетнув по Мосту Дружби  кордон між тодішнім СРСР та Республікою Афганістан. Хоча насправді на території Афганістану залишалися як радянські військовослужбовці, що потрапили в полон до афганських моджахедів, так і прикордонні підрозділи, що прикривали виведення військ.

В цей день у всіх населених пунктах країни проходять заходи по вшануванню воїнів-афганців.

Так, сьогодні, 15 лютого, в м. Рахів пройшли урочистості з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 30 річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан.

О 13.00 у приміщенні Рахівської районної ради відбулися урочисті збори та святковий концерт, під час яких активістам Рахівської районної організації ветеранів Афганістану та іншим учасникам бойових дій на території інших держав було вручено грамоти.

За мужність, героїзм і високий патріотизм, проявлені під час виконання інтернаціонального обов’язку в Афганістані, з нагоди 30-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану та до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав Рахівська міська рада нагородила грамотами наших земляків – учасників бойових дій в Афганістані: Бочкора Петра Юрійовича, Боклажука Дмитра Олексійовича, Федака Іллю Васильовича.

Після церемонії відбулося покладання квітів та мітинг-реквієм біля пам’ятника загиблим воїнам-афганцям.